Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla Aksaray Valiliği ile Aksaray Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri "15 Temmuz ve Darbelerle Türkiye" konulu konferans programı ile sona erdi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanı'ndaki konferans, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Program kapsamında şiir dinletilerinin yanı sıra 15 Temmuz'u anlatan çeşitli belgesellerin de gösterimi yapıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla programa katılanlar marşlar söyledi.
Programda Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Turgay Güler ile tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşma yaptı.
Gazeteci Turgay Güler konferansta yaptığı konuşmasında, 15 Temmuz'un ülkenin bugüne kadar gördüğü en büyük saldırı, en büyük işgal girişimlerinden birisi olduğunu söyledi.
Türk milletinin hiçbir zaman bu ihanet girişimini unutmayacağını vurgulayan Güler, "Bu zafer, tıpkı Çanakkale, Malazgirt, Kurtuluş savaşları gibi anlamı çok büyük olan bir zaferdir. Allah bir daha bu millete böylesi hain saldırılar göstermesin. Ama olur da birileri kalkışırsa da bu millet geldikleri yere göndermesini de bilir." diye konuştu.
Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik’ ise yaptığı konuşmasında Türkiye’de yapılan darbelerle asıl hedefin ülkenin sadece Anadolu Coğrafyası içinde kalmasını amaçladığını; Türkiye’nin İslam coğrafyası ile irtibat kurmasının engellenerek  sömürgeciliğin rahatça yapılmasına imkan sağlamak olduğunu vurguladı.
Programın ardından tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik'e Vali Aykut Pekmez tarafından gazeteci Turgay Güler’e Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı tarafından plaket takdim edildi. Demokrasi nöbetinin saat 00.00'da bitmesi üzerine vatandaşlar meydandan ayrıldı.
Konferans programına Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin,  İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Niyazi Turgay, AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, şehit yakınları gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.