Aksaray’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.
Aksaray Şehitliğinde düzenlenen törende Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Koçak tarafından Şehitlik Anıtına çelenk sunuldu.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylendiği törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Abdulhamit Han Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Mustafa Türker yaptı.
Türker; Çanakkale Zaferinin köleliği hiçbir zaman kabul etmemiş ve daima efendi ve hür yaşamış Müslüman Türk’ün kahramanlık destanı olduğunu belirttiği konuşmasında: “Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir ’dedi.
Abdulhamit Han Fen Lisesi öğrencilerinin Çanakkale Zaferi ile ilgili şiirleri okuduğu törende Vali Aykut Pekmez Şehitlik defterini imzaladı.
Vali Pekmez burada yaptığı konuşmasında; Çanakkale zaferinin Türk milletinin, özgürlük, vatan ve ezan için gerektiğinde neleri feda edebileceğini tarih boyunca kanıtladığı gibi bir kez daha kanıtladığı büyük bir zafer olduğunu söyledi.
18 Mart’ın Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtı olduğunu belirten Vali Pekmez; “ Bağımsızlığımızın özgürlüğümüzün, bayrak ve mukaddesat sevgimizin simgeleri olan şehitlerimiz. Her zaman gönüllerimizde yaşayacak, onların kahramanlıkları cesaretleri hiçbir zaman unutulmayacaktır” dedi.
Şehitler için saygı atışının yapıldığı törende Vali Aykut Pekmez beraberinde Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir şehit aileleri gaziler ve öğrenciler ile birlikte şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Şehit yakınları ile görüşen Vali Pekmez; bir süre sohbet ettiği şehit yakınlarının hatırlarını sordu. Şehitler için okunan Kuran-ı Kerim ve duanın ardından tören sona erdi.