19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 15 Temmuz Milli İdare Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Sportif gösteriler olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Kutlama törenine Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Sarı, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Erkan, Aksaray Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Ayhan Özçifçi, Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir protokol üyeleri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ardından İstiklal Marşının söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cüneyt Alkan yaptı.
Alkan konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşinin milletin cesaret ve özgüveni ile birleşerek Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu müjdelediğini belirtti.
Vali Pekmez: “Gençlerimize güvenimiz sonsuz”
Aksaray Valisi Aykut Pekmez yaptığı açıklamada 19 Mayıs tarihinin Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Vali Pekmez: “19 Maysı Türkiye Cumhuriyetinin ilk adımının atıldığı bir gün. Cumhuriyetimiz ilk adımdaki heyecan ile ilelebet gençlerimizle beraber yaşayacaktır. Gençlerimize güvenimiz sonsuz. Ülkemizi bizden daha ileriye götürecektir. Bütün gençlerimizin bayramını kutluyorum”dedi.
Yağmur nedeniyle sportif gösterilerin iptal edildiği kutlama programı Halk Oyunları gösterilerinin ardından sporcu gençlerin alana Türk Bayrağı açmasıyla sona erdi.