"6. Çobanlar Yarışıyor" bilgi yarışması düzenlendi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından bu yıl 6. Düzenlenen Çobanlar Yarışıyor Bilgi yarışması Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlendi.
Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Canbulut, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin ve çiftçilerin izlediği yarışmada çiftçiler dereceye girmek için yarıştı.
Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, birlik olarak küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için eğitim çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Amaçlarının küçükbaş hayvancılıkta verimlilik ve üretimi arttırmak olduğunu dile getiren Aktürk, "Bunu yapmamız için hayvan sayımızın ve üretimin arttırılması gerekiyor. Bunla ilgili tarımsal danışmanlık hizmetlerimizi birlik bünyesinde sürdürüyoruz. İlimizde yaklaşık 10 yıldır da bu tür yarışmalar düzenleyerek çobanlarımızın eğitimde ileri seviyeye ulaşmasını amaçlıyoruz. Yarışmacıların tümüne başarılar dilerim." diye konuştu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yusuf Çiçek ise ülkelerin en güçlü olduğu sektörlerin başında tarımın geldiğini söyledi.
“Ülke olarak söz sahibi olmak istiyorsak her alanda olduğu gibi tarım alanında da en iyisi olmak zorundayız” diyen Çikçek: “Tarımda verimliğin arttırılması için bu alanda ki her türlü teknolojik gelişmelerden yararlanmak zorundayız. Tarım dünyada 2,5 milyar insanın geçim kaynağı ancak günümüzde tarımsal verimlilik azalmaya başlamıştır. Tarım hiçbir zaman önemini yitiren modası geçen bir sektör değildir. Tarımda faaliyet gösteren üreticilerin geleceği garanti altındadır” dedi.
Konuşmaların ardından, çobanlara meslekleri ile ilgili 15 soru soruldu. Yarışmada sorulara doğru yanıtlar vererek birinci olan Rahim Aydın'a 5 bin, ikinci Merve Altan'a 3 bin, üçüncü Emin Baydilli'ye ise 2 bin lira ödül verildi.  Ayrıca diğer 5 yarışmacıya da çeyrek altın hediye edildi.
Yarışmada dereceye giren çobanlara hediyelerini veren Vali Aykut Pekmez,  tüm yarışmacıları tebrik etti.
Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk Aksaray’da hayvancılığa verdiği destekleri nedeniyle Vali Aykut Pekmez’e teşekkür ederek Taşpınar Halısı hediye etti.
Programda ayrıca ‘Sürü Yönetimi’ eğitimi alan bayan üreticilere sertifikaları verildi.