BASIN BÜLTENİ
Dünya Kültür Mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından her yıl düzenlenen “18 Mayıs Dünya Müzeler Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2018 için ana tema “Hiper Bağlantılı Müzeler: Yeni Yaklaşımlar, Yeni Kitleler” olarak belirlenmiştir.
Müzeler Günü etkinliği kapsamında; İlimiz Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan programda, 18 Mayıs 2018 tarihinde Aksaray Belediyesi ve Türk Telekom’unda katkılarıyla Arkeopark” alanı açılışı; İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mustafa DOĞAN, Müze Müdürü Yusuf ALTIN, Aksaray Üniversitesi öğretim üyeleri, Jandarma KOM ekipleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve katılımcılarında bulunduğu bir törenle gerçekleştirilmiştir.
 Arkeopark” projesi ziyaretçilere, 9000 yıl öncesine uzanan kentin kültürel mirasına, köklü arkeolojik değerlerine şahit olmasını sağlıyor. Halkımızın üzerinde yaşadığı bölgenin geçmiş ve yaşayan geleneklerini barındırması bakımından tarihi önem taşımaktadır. Uygulamalı eğitimle Anaokulu öğrencilerinin müze uzmanlarımız eşliğinde eğitim verilerek “Arkeopark” alanında gerçekleşen kazı çalışmalarına katılımını sağlayıp, kazı alanındaki Açma’lardan çıkarılan seramik ve diğer buluntuların çocuklar ve gençlerin tarihi değerlerini koruması bilinci yerleştirilirken, aynı zamanda eserlerin onarılması, saklanması ve yurt dışına kaçırılmamasını sağlamak bu değerlere sahip çıkmalarını onlara bu şekilde aşılayarak müzelerimizin aynı zamanda bir eğitim merkezi olduğu da göz önüne alınarak, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın ve halkımızın bu konularda bilinçlenmesi hedeflenmektedir. Arkeopark” alanı yapım aşaması ve etkinlik fotoğraflarımızı da yazımız ekinde yer almaktadır. Ayrıca “Arkeopark” alanı ve yapılan sunumlarla ziyaretçilerinde dikkatini çekeceğine toplumsal kültür bilincine katkı sağlaması planlanmıştır. Arkeopark çalışmalarımız yıl içinde sürekli programlarla sürdürülmesi planlanmaktadır.
 
Aksaray Müze Müdürlüğü