Engelliler ve Eski Hükümlüler İftar Programında Bir Araya Geldi
 
Aksaray Valiliği ve İşkur İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Eski hükümlü ve engellilere yönelik hibe desteği töreni ve 2. engelliler zirvesi iftar programı düzenlendi.
Programa Vali Aykut Pekmez eşi yeşim Pekmez, Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül eşi Semiha Sarıgül, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İlçe Kaymakamları, İlgili İl Müdürleri, STK Temsilcileri, Engelliler, aileleri ve eski hükümlüler katıldı.
İftar yemeğinin ardından engelli çocuklar tarafından hazırlanan sema gösterisi ve engelliler mehteran gösterisi düzenlendi.
Programda konuşan İşkur İl Müdürü Mahmut Akkuş “Bu gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak en anlamlı etkinliklerden birini düzenliyoruz. Dezavantajlı guruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü kardeşlerimizin asgari ücretle çalışmak yerine kendiişlerinin patronları olmalarını hedefledik. Son 1 yıl içerisinde toplum yararına program kapsamında 124 engelli ve eski hükümlü kardeşimizin istihdamını gerçekleştirdik, yine engelli kardeşlerimizin projeleri sonucu ilçelerimizde büyükbaş hayvancılık projesi ile engelli kardeşlerimiz kendiişlerinin patronu oldular. Ayrıca Gönül Dostları ve Beyaz Ay Derneğimiz ile birlikte 10 tane engelli kardeşimizin mesleki eğitimi ve rehabilitasyonları açısından engelsiz servis projesi ile meslek edindirme kurslarımız devam ediyor. Bu ve benzeri projelerde bize desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Aykut Pekmez, eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi, Sayın Millet Vekillerimiz, Kurumlarımızın temsilcileri, STK temsilcileri ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Hibe Desteği töreni ve iftar programında konuşan Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz; “Biz Hükümetimiz olarak 2002 yılından itibaren doğuştan gelen farklılıklarımızı ne olursa olsun zenginlik kabul ettik. Ayrıca her ne sebepten olursa olsun ceza evine girmiş olan vatandaşlarımız bir şekilde çıktıktan sonra tekrar topluma uyum sağlayabilmesi adına, meslek edinebilmesi adına bu tür projelere destek veriyoruz. Aksaray’ımızda da Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir hibe desteği almasına katkısı olan İşkur İl Müdürümüz, çalışma arkadaşları ve emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
Son yıllarda engelli kardeşlerimize Devletimiz gerek maaşlar olarak maddi destekler ile gerekse kaldırımların ve benzeri toplu yaşam alanlarının engellilere yönelik düzenlenmesi ile ciddi iyileştirmeler yapıldı. Ama benim için en önemlisi engelli bireylerimizin kapalı evlerden çıkartılarak sosyal hayata kavuşturulmasıydı. Bu gün burada özel çocuklarımızın semazen gösterisi ve mehter takımı olarak gördük. Bu gerçekten çok ulvi bir çalışma. Aksaray olarak hibe desteğine 74 proje ile başvuru yaptık, bu 74 projeden 60 tanesi onaylandı. 40 tanesi engelli bireylerimiz, 20 tanesi de eski hükümlü kardeşlerimiz için. Sosyal hayata karışmasını istediğimiz engelli kardeşlerimiz kendiişlerini kurmuş olacaklar. Bu sayede hem kendilerine, hem ailelerine, hem Aksaray’ımıza hem de Ülkemize destek olacaklar. Eski hükümlü kardeşlerimiz de cezaevinden çıktıktan sonra iş bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu proje de 20 eski hükümlümüze bu imkânı sağlamış olacağız. Ben şimdiden bu projelerin başarılı olacağına canı gönülden inanıyorum. Bu projelerin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Hibe desteği alan engelli ve eski hükümlülere hibe çekleri taktim edildi.