‘Güçlü Türkiye için Şehit Yakınları ve Gaziler Buluşması'
 
 
Aksaray Valiliği himayesinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Organizasyonunda 15 Temmuz darbe girişimini anma programı gerçekleştirildi. 'Güçlü Türkiye için Şehit Yakınları ve Gaziler Buluşması' adı altında düzenlenen programda şehit aileleri, gaziler, protokol mensupları ve vatandaşlar bir araya geldi.
15 Temmuz Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programda 15 Temmuz başta olmak üzere tüm şehitler anıldı. Yüzlerce vatandaşın katıldığı programda konuşan Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant,  26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu’daki şehitlik ve gazilik destanının başladığını 1453’de İstanbul kapılarında bu destan devam ettiğini söyledi.
Vali Vekili Ant konuşmasında; “ Tarihimizde nice böyle kahramanlık öyküleri gerçekleşti.  18 Mart 1915’de Çanakkale’de 1921’de Sakarya Meydan Muharebesinde gene benzeri kahramanlık destanlarını bu millet hepimize gösterdi. Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra bugüne kadar iç güvenlik şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Bu tarihlerin son halkası en fazla parıldayanı da 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşti” dedi.
Konuşmaların ardından çeşitli okullardan öğrenciler şiirler okudu.  15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili video gösteriminin yapıldığı programda  15 Temmuz ‘da İstanbul’da Ankara’da büyük kahramanlık gösteren gaziler konuşmalar yaparak yaşadıklarını anlattı.
Programa Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant, AK Parti Grup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş, daire müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Çalışma ve İş Kurumu Aksaray İl Müdürü Mahmut Akkuş, 15 Temmuz'un 2. Çanakkale olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 15 Temmuz'un seneyi devriyesi nedeniyle Aksaray Valiliğimiz himayesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aksaray İŞKUR İl Müdürlüğü olarak diğer platformlarımız ile birlikte belki de Türkiye'de ilk kez 15 Temmuz'a sayılı günler kala bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Şehitler Köprüsü'nde, Ankara'da birçok yerdeki 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz ile bugün bir araya geliyoruz. Bu bir anma programı. Aksaray olarak milli seferberlik kapsamında bunu gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu birlik ve beraberliğimizi Rabbim bozmaz. Çünkü 15 Temmuz 2. Çanakkale. Bu 2. Çanakkale ruhu birlik ve beraberliği getiriyor, zorunlu kılıyor" dedi.