Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: “Aksaray inanılmaz bir performans sergiliyor, Aksaray’la gurur duyuyorum”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Partisinin Siyaset Akademisi Programına katılmak üzerek Aksaray’a geldi.
Bakan Elvan’ı Vali Aykut Pekmez, Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy Merkez ilçe Başkanı Hamza Aktürk ve vatandaşlar karşıladı.
 
-Aksaray Orta Anadolu’da en hızlı gelişen illerin başında
Partisinin Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonundaki programının ardından Aksaray Valiliğini ziyaret eden Bakan Lütfi Elvan Valilik Şeref defterin imzaladı. Vali Aykut Pekmez ile bir süre görüşen Bakan Elvan burada yaptığı açıklamada; Aksaray’ın son 15 yılda orta Anadolu’da en hızlı gelişen illerimizin başında geldiğini kentin inanılmaz bir performans sergilediğini söyledi.
Bakan Elvan açıklamasında şöyle konuştu: “Aksaray’ın bu kadar hızlı büyümesinin, kalkınmasının önemi bizim açımızdan son derece kayda değer. Bu noktada da özellikle ilimize katkı sağlayan milletvekillerimize belediye başkanımız ve sayın valimize teşekkür ediyorum. Gerçekten Aksaray tarım sanayide ve yavaş yavaş turizmde daha canlı, çok daha muhteşem il olma konumuna gelmiş durumda. 15 yıl öncesine geri döndüğümüzde Aksaray’ın ihracatı neredeyse yok denecek seviyedeydi. Aşağı yukarı 10 milyon dolarlık ihracat söz konusuydu. Şu an Aksaray çıkışlı ihracat 100 milyon dolar civarında. Ama diğer gümrükleri de dahil ettiğimizde sayın valimizin verdiği bilgiye göre 400 milyon dolar üzerinde bir ihracat söz konusu. Bu Aksaray ve Türkiye için son derece önemli.” dedi.
-Aksaray’la gurur duyuyorum
Aksaray’ın tarımda özellikle yem bitkileri konusunda önemli gelişmeler gösterdiğini bunun yanında hayvancılığın da gelişiminin hızlı olduğunu kaydeden Bakan Elvan; “Süt et üretimi gerçekten kayda değer bir konuma geldi. Son 15 yılda süt üretimi ve tarımsal katma değeri birlikte değerlendirildiğinde tarımsal üretim değerinin tam 9 kat arttığını görüyoruz. Bu Aksaray’ın önemli başarılarından bir tanesidir. Sanayi sektöründe de son yıllarda müthiş bir gelişme, büyüme söz konusudur. Şu anda OSB toplam alanına 500 hektarlık bir genişleme alanı dâhil ediyoruz. Toplamda 1300 hektarlık bir alana ulaşıyor. Bu rakam Aksaray ölçeğinde çok büyük bir alan. Orta Anadolu Aksaray Konya, Karaman, Niğde bir bütün olarak ele aldığımızda Bölge Türkiye’nin 2. Marmara Bölgesi olmaya aday olan bir bölge. Bu acıdan Aksaray’ımızla gurur duyuyoruz. Aksaray’a yapılan hizmetlerin bundan sonraki sürçlerde de devam edecek.” dedi.
-Hızlı tren hattı yatırım programında
Tarihi bir adım atarak Aksaray Ulukışla hızlı tren hattının yapımını yatırım programına aldıklarını ifade eden Bakan Elvan: “Yapımına başlayacağımız son derece önemli bir proje.  Aksaray’da üretilen ürünlerin Akdeniz’e ulaşması son derece kolay olacak. Ürünler demiryolu hattı ile daha hızlı bir şekilde mersin limanına ulaşacak. Bu firmaların rekabet güçlerinin daha da artmasına girdi maliyetlerinin daha da azalmasına vesile olacak. Aksaray için çok önemli bir adım. Aksaray’ın büyümesi gelişmesi kalkınması için çok önemli bir yatırım.”
-Aksaray’dan Orta Asya’ya Avrupa’ya bağlantı
Hattın Aksaray’dan genişleterek Samsuna kadar ulaştırılacağını kaydeden Bakan Elvan: “Aksaray dan Türkiye’nin dört bir yanına hızlı trenle ulaşma imkanına kavuşacağız. Sadece Türkiye için değil Aksaray dan orta Asya, Londra’ya,  Avrupa’ya kadar ulaşacağız. Hayırlı olsun Aksaray’ı bundan sonra çok daha iyi noktalarda göreceğiz”dedi.
Vali Aykut Pekmez ziyaretleri ve Aksaray’a destekleri nedeniyle Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek Aksaray’ın ünlü el dokuma Taşpınar halısını hediye etti.