Sıfır Atık Projesi
-Vali Pekmez: “Geleceğimiz açısından çok önemli bir proje”
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ bilgilendirme ve uygulamaya geçiş toplantısı gerçekleştirildi.
Valilik Toplantı Salonunda Aksaray Valisi Aykut Pekmez Başkanlığında yapılan toplantıya eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Aylin Kızıldere Yalçınkaya, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İlçe Kaymakamları, Aksaray Üniversitesi, Jandarma komutanlığı, Müftülük, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü yönetici ve temsilcileri İl Defterdarı ve Belediye Başkanlığı temsilcisi katıldı.
Toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ ile ilgili bilgi verilerek projenin amaçları hakkında tanıtım yapıldı.
Sıfır Atık Projesinde”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedef olduğu belirtildi.  Sıfır Atık Projesinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde uygulamaya geçirildiği ve tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik çalışmaların Eylül 2017 yılında başlatıldığı bildirildi.
-Kaynaklar sonsuz değil
Aksaray Valisi Aykut Pekmez; yaptığı açıklamada; projenin bir yatırım projesi olmadığını ancak ülke geleceği açısından çok önemli bir proje olduğunu söyledi.
Son yüzyılda dünya nüfusunun artışına dikkat çeken Vali Pekmez; “Bugün dünya nüfusu 7,5 milyara ulaştı. Bununla beraber şehirleşmede arttı. Hayat standartlarının değişmesi, teknolojinin gelişmesi dünyadaki kaynakların daha fazla kullanılması sonucunu doğuruyor. Bu kaynaklarda sonsuz değil. Kaynakların verimli kullanılabilmesi, çevrede oluşan zararların önlenmesi ve ülkemiz açısından çocuklarımıza, torunlarımıza gelecek nesillere daha iyi bir kaynak sunumu yapmamız gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi iyi bir şekilde uygulamamız gerekiyor.” dedi.
Bu projenin birinci amacının israfın önlenmesi olduğunu ifade eden Pekmez; “Projenin ikinci amacı da oluşan atığın azaltılmasıdır. Üçüncüsü ise oluşan atığın en kapsamlı şekilde geri dönüşüme kavuşturulmasıdır.  Bu sayede kıt kaynakların daha verimli kullanılması yolu da açılmış olacak.” dedi.
-Bu projenin başarısı geleceğimiz için çok önemli
Projenin uygulanmasının ilk önce kamu kurumlarından başlayacağını vurgulayan Vali Pekmez; “Okullar ve belediyeler katılımıyla etkin şekilde takibi yapılarak uygulanacak proje ile vatandaşlarımızı da bu konuda daha duyarlı hale getireceğiz. Bu konuda kurum amirlerimiz ve kaymakamlarımızdan beklentim;  proje ile bizzat ilgilenmeleri, süreç içinde yapılacak işlerin yapılıp yapılmadığını kontrol ederek alışkanlığın kazandırılmasının sağlamalarıdır. Bu projede başarı; geleceğimiz için sizlerin bizlerin bu işin üzerinde durması ile olur. Evrak üzerinde plan yapıp kalınmamalı. Bu konuda hassasiyet gösterelim” diye konuştu.
Vali Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi de Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi her programında bu konuya dikkat çektiğini belirterek özellikle alışveriş poşetleri konusunda eskiden olduğu gibi ip örgü file kullanımını teşvik ettiğini Aksaray’da da bu konuda bir çalışma yapılabileceğini belirtti.
Toplantıya katılan kurum temsilcileri görüşlerini aktarırken kamu kurumlarında görevli personelin bu konuda eğitimden geçirilerek atıkların yerinde ayrıştırılmasında gerekli hassasiyetin sağlanmasının sağlanabileceğini belirttiler.
Toplantıda kamu kurumlarında yapılacak çalışmalarda odak noktası olarak adlandırılan çalışma ekiplerinin oluşturulması, sıfır atık yönetimi sağlayacak ekiplerin çalışan personellerden oluşturulması, yine atıkların durumlarına göre; atık özellikleri, miktar, kaynak, atık biriktirme yöntemleri, depolama alanlarına ilişkin atık yönetiminin ortaya konması konularında projede belirtilen çalışmaların aksamaya meydan verilmeden oluşturularak uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldı.