Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılışı yapıldı
Aksaray Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışı yapıldı.
Açılış töreninde konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “Aksaray çok şanslı, camiamızın yanında olan bir Valimiz var, Belediye Başkanımız var, milletvekillerimiz yanımızda. Yatırım teşvikinde ayrıcalıklı, 5. Bölgede. Konum olarak çok iyi bir yerde. Pek çok yerli ve yabancı yatırımcı bunun farkında ve buraya yatırım yapıyorlar. Mercedes, Birisa, Sütaş ve Colins gibi büyük yatırımcılar yatırım yapıyorlar. Ayrıca Aksaray, turizm açısından da çok büyük bir potansiyele sahip. Ihlara Vadisi ve Hasan Dağı'nın dünyada eşi benzeri yok. Allah size bunları nasip etmiş. Yerli otomobil konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’deki babayiğitleri arıyor biliyorsunuz. Bunlarla görüşmelerin son aşamasına geldik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla birlikte yapmış olduğumuz çalışmada yarın belli bir noktaya gelmiş olacağız inşallah. Ondan sonra yatırımcıları Sayın Cumhurbaşkanımız'a takdim edip sunduktan sonra özel sektörümüz buna karar verecek. Tabi her il, Türk malı otomobilin kendi ilinde yapılmasını istiyor. Bu aslında hepimiz için şeref. Bu kapsamda altyapıda Aksaray var mı? Var. Kültür var mı? Var. Hepsi var. Şimdi inşallah o noktaya geldiği zaman hep birlikte yatırımcı kuruma götürür, Aksaray’ın avantajlarını beraber anlatırız" dedi.
Vali Aykut Pekmez açılışta yaptığı konuşmada; “Meslek liselerimize gerekli destek ve kıymet verilmediğinden önemini yitirmiş durumdaydı. Bundan sebep bir yandan ülkemizde işsizlik varken bir yandan da kalifiye eleman bulmakta zorluk çeker olduk. Bu dengesizliği ortadan kaldırmanın yolu da meslek liselerini o eski cazip hallerine getirilmesi olacaktır. Okulumuzu OSB içerisinde açmamızın bir anlamı da okulumuzun bölümlerini OSB'nde yer alan işletmelerimizin ihtiyacı doğrultusunda belirlemiş olmamızdır. Ayrıca yaptığımız protokoller ile öğrencilerimizin hem OSB'nde yer alan firmalarda staj yapmalarını hem de mezuniyetlerinden sonra istihdam edilmelerini sağlayacağız. Bu yıl içerisinde okulumuza 200 kişilik pansiyon ve atölye yapımı için ihaleye çıkacağız. Türkiye genelinde bir çok okul yapımını sağlayan TOBB'nın imkanlarını eğitim için ayıran başta Rıfat Başkanım olmak üzere yerelde ve merkezdeki tüm TOBB yetkililerine ve üyelerine teşekkür ediyorum. Okulumuzun hem Aksaray'a hemde ülkemize hayırlı olması temennisi ile yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" dedi.
Konuşmaların ardından Aksaray'ın vergi rekortmenleri, istihdam rekortmenleri ile ticaret ve sanayi odasında üyelikleri 50 yılı aşan iş adamlarına hediyeler verildi ve mesleki ve teknik anadolu lisesinin açılış kurdelası kesildi.
Vali Pekmez ve beraberindeki heyet, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 3. Otomobil ve 2. Mobilya Fuarı'nı ziyaret ettikten sonra Aksaray Ticaret Borsası tarafından yaptırılan canlı hayvan pazarının açılışını gerçekleştirdiler.
Gerçekleştirilen programlara Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Aksaray Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut, AK Parti Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti, AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Fuat Anık,  Aksaray Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, daire müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.